Severná a Južná Kórea. Jedna spoločná zem, pritom dva rozdelené tábory ľudí. Tieto dva tábory delí odlišný politický postoj na čele s ich hlavnými predstaviteľmi.
No v apríli má nastať ojedinelá situácia, ktorá tu bola naposledy v roku 2011. Lídri týchto dvoch táborov sa stretnú na spoločnom samite. Viaže ich nutnosť spolupráce, ktorá má za úlohu zabrániť možnému vojnovému konfliktu. Pri stretnutí, ktoré sa plánuje ku koncu apríla, má byť okrem iných podstatných tém na programe i zriadenie rýchlej telefonickej linky, čo má napomôcť k praktickému a nutnému dialógu z obidvoch strán v čase, kedy bude potrebná dohoda k zabráneniu nuklearizácii Kórejského poloostrova. Toto je vlastne tá hlavná podstata, kvôli ktorej sa musia tieto rozdelené tábory aspoň nachvíľu spojiť a zabezpečiť mier, ako aj záchranu spomenutého ostrova.
Boli by sme ale asi naivní, ak by sme si mysleli, že na samite sa teraz začne každý s každým držať za ruky a budovať spojenectvo. Aby sa naivite vyhli i hlavní lídri, zastupitelia obidvoch táborov si pre možnú spoluprácu dohodli podmienky, ktoré nemajú narušiť záujem jednej ani druhej strany. Severná Kórea dala sľub, že pokiaľ budú pokračovať telefonáty s USA zo strany južných susedov, sever sa vyhne vojenským provokáciám, akými sú napríklad testovania jadrových zbraní.
Naopak Južná Kórea prisľúbila, že so zástupcami USA sa nebude ani len náznakom baviť o možnej vojenskej posile voči severu, takisto nebude dohadovať žiaden pakt o zvrhnutí ich dnešného lídra, Kim-Čong-una. Porušenie jedného či druhého záväzku by tak mohlo vyvolať nepríjemný konflikt, ktorý by mal na svedomí životy, ale i výrazne narušenú ekonomiku jednej či druhej strany. Takémuto porušeniu sa teda dúfajme obe strany vyhnú.
Stretnutie a vlastne dohodnutie o samite na apríl sa odohralo nedávno. Spolupráca vo veci záchrany Korejského poloostrova, ale aj utužovanie konfliktne neutrálneho vzťahu je tak dohodnutá.