Ako by vyzeral socializmus v Amerike

Politici ako Ocasio-Cortez, Rashida Tlaibová a James Thompson v Kansase hrdo podporili poznatky od americkej Demokratickej socialistickej strany, najväčšej socialistickej skupiny v krajine, ktorej počet sa zväčšil od Sandersovej prezidentskej kampane v roku 2016.

kontrast

Škandinávsky príklad
Jedným zo spôsobov, ako realizovať socializmus v Spojených štátoch, je kopírovať mnohé hospodárske inštitúcie nachádzajúce sa v severských krajinách Dánska, Fínska, Švédska a Nórska. Tieto krajiny, ktoré sa neustále umiestňujú na svetovej úrovni v oblasti šťastia, ľudského rozvoja a celkového blahobytu, majú vysoko organizované trhy práce, sociálne zabezpečenia a relatívne vysokú úroveň verejného vlastníctva kapitálu.

Aby sa Spojené štáty usilovali o severské smerovanie, mali by podporovať hromadnú organizáciu svojich pracovných síl a umožniť pracovníkom kontrolovať niektoré miesta v orgánoch spoločností, v ktorých pracujú.

Pokiaľ ide o sociálny štát, socialisti tvrdia, že krajina by mala vytvoriť vnútroštátny systém zdravotného poistenia, tzv. ,,Medicare for all“, rozšíriť platenú rodičovskú dovolenku a poskytnúť každej rodine príspevok na dieťa vo výške 300 dolárov za mesiac. Spojené štáty by tiež mali poskytovať štipendiá na bývanie tým, ktorí majú nízke príjmy a zvýšiť minimálne výhody pre tých, ktorí majú starobné a invalidné dôchodky.

vlajka

Demokratický socializmus sa týka rozšírenia demokracie

Často ignorované jadro toho, ako by sme realizovali socializmus, je rozšírenie toho, kto robí rozhodnutia v spoločnosti. Demokratický socializmus v Spojených štátoch je takisto o rozšírení demokracie, ako o čokoľvek iné.
V krátkodobom horizonte socialisti, podobne ako liberáli, chcú chrániť, posilňovať a rozširovať sociálne služby a verejné statky. Robíme to však nielen preto, že tieto programy sú humánne, ale posunú nás smerom k sociálnej demokracii, kde ľudské životy sú menej závislé od rozmarov tzv. voľného trhu. Všeobecná zdravotná starostlivosť a záruka pracovných miest, dve zdanlivo radikálne myšlienky, ktoré sú v súčasnosti diskutované pred senátom, by boli len prvými krokmi smerom k sociálnej demokracii.

Doporučené články