K efektívnemu a rýchlemu sťahovaniu sa v nejednom prípade používajú tzv torrenty a aplikácia uTorrent. Ide o zaujímavý a populárny spôsob sťahovania predovšetkým v prípade, ak sťahujete väčšie súbory a priznajme si,… nelegálne zdarma.
A vieme, že ide o trochu odlišný spôsob, než pri bežnom sťahovaní v prehliadači. Za zmienku a lepšie vysvetlenie funkcií torrentov stojí napríklad upozornenie na detail, že torrenty sú súbory, ktoré vo svojej podstate nesťahujeme uložené z internetu, ale z počítačov iných užívateľov. Samozrejme formou bezdrôtového internetové pripojenia, kedy tak môžem konkrétny súbor sťahovať napríklad od užívateľa sídliaceho v USA alebo v susednom meste, to je prakticky jedno. Dôležité však je, že mi konkrétna stránka torrentové súbory sprostredkovala, avšak nevravíme o sťahovaní z úložiska daného webu.
Lepšie vysvetlenie nám ponúkne aj doslovný preklad slovíčka „torrent“, ktorý znamená „bystrinku“, respektíve potôčik aktívnych torrentových sietí, z čoho veľakrát vyplýva pravdepodobnosť, že sťahovanie z týchto sietí bude prebiehať oveľa rýchlejšie, než z jednej webovej stránky s obmedzou rýchlosťou sťahovania.
Torrentová sieť nie je obmedzená konkrétnymi podmienkami jedného webu, ale ide o slobodnú sieť, ktorá sa dá využiť k vzájomnému a veľmi rýchlemu zdieľaniu súborov, aj keď samozrejme treba pripomenúť- nelegálnym spôsobom. I keď v prípade ilegality sa môžeme skúsiť odvolať na prvotný zmysel torrentov.
Torrenty a otázka legálnosti
Prvotný princíp spočíval vo veľmi praktickom a rýchlom zdieľaní dôležitých súborov, ktoré nepodliehali autorským právam. Pochopiteľne však netrvalo dlho a ľudia sa touto cestou naučili zdieľať uložené súbory vo forme populárnych médií, čiže filmov, hudby, hier a podobne. To, čo máme uložené na svojom disku je pochopiteľne naša súkromná vec, avšak otázka zdieľania týchto súborov už hraničí s nelegálnosťou, ktorej trestnosť si však vo viacerých prípadoch odnesú prevádzkovatelia torrentovej stránky, nie samotní užívatelia.