Od 1. júla 2018 platia nové pravidlá pre poskytovanie hypoték na Slovensku. Národná banka Slovenska totiž chcela, aby sa znížilo tempo zadlžovania sa. Opatrenia sa týkajú napríklad poskytovania hypotekárnych úverov nad 90% z hodnoty nehnuteľnosti – konkrétne toto má byť zakázané. Nové opatrenia však spôsobili chaos a ľudia si húfne začali brať hypotéky, aby to stihli ešte pred tým, ako začnú platiť nové pravidlá.
Za posledné tri roky si Slováci zobrali najviac úverov v porovnaní s inými krajinami EÚ. Vhodné podmienky pre zadlžovanie sa poskytli faktory ako najnižšie percento nezamestnanosti, nárast príjmov, nízke úrokové sadzby a boj o klienta medzi jednotlivými bankami.
Zmeny v poskytovaní hypoték sa dotknú len nových úverov a to konkrétne takýmto spôsobom:
Obmedzenie hypoték, ak pomer hypotéky a hodnoty založenej nehnuteľnosti prekročí 80%. V podstate toto fungovalo aj doteraz, len sa to sprísnilo a dotklo hypoték medzi 80 – 90% a nad 90% z hodnoty nehnuteľnosti.
Zrušenie hypoték nad 90% hodnoty nehnuteľnosti. V minulosti to fungovalo tak, že ak žiadateľ o hypotéku mal dobrý príjem, mohol hypotéku do 100% hodnoty nehnuteľnosti dofinancovať spotrebným úverom. Po nových opatreniach to už nebude možné, pretože sa stanovil tzv. úverový strop, ktorý predstavuje 8-násobok čistého príjmu žiadateľa.
Menšia dostupnosť hypoték medzi 80 – 90%.Takéto úvery v minulosti tvorili 40% všetkých úverov, teraz je to už len 35%, a malo by sa to znížiť až na úroveň 20%. Z toho vyplýva, že poskytnutie hypotéky do výšky 90% hodnoty nehnuteľností nebude celkom nemožné, ide o to, že banka nebude môcť presiahnuť hranicu 20% z nových poskytnutých úverov.
Pomer zadlženosti a celkového príjmu nad 8– to je strop, ktorý zaviedla NBS. Presne to znamená, že vaše dlhy by nemali presiahnuť 8-násobok vášho príjmu za rok. Nemusíte sa však báť, ak je vaša miera zadlženosti vyššia ako 8, pretože banka vám v obmedzenej miere bude môcť úver poskytnúť.