Ak holdujete viac sladkej chuti vína tak to môžete mať s výberom dosť zložité. Väčšina najznámejších vín je totiž suchá alebo polosladká. Pritom história nám dáva za pravdu v tom, že sladké vína boli kedysi veľmi obľúbené a vyhľadávané na celom svete.
Tu je jeden známy fakt hovoriaci za všetko: prvým oficiálne uznaným vinárskym regiónom nebolo ani Bordeaux ani Champagne ale región na slovensko-maďarskom pohraničí známy ako Tokajský.
Až ochutnáte tieto 3 druhy sladkých vín, rozhodne neoľutujete:
Moscato d‘Asti
Toto šumivé talianske biele víno z oblasti Piemontu s úžasnou arómou ázijskej hrušky a broskýň môžete nájsť v dvoch variantách: „frizzante“ (mierne perlivé) alebo „spumante“ (perlivé). Je známe už z čias Rimanov a v stredoveku bolo veľmi populárne. Nie je to šampanské ako sa mnohí domnievajú, jeho technológia výroby sa líši tým, že nie je povolené žiadne sekundárne kvasenie vo fľašiach.
Tokaji Aszú
Tokajské víno je od nepamäti známe svojím špecifickým procesom výroby. Produkuje sa z bieleho hrozna nazývaného Furmint, ktorého bobule sa zbierajú až po napadnutí ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea. Rast tejto plesne podmieňujú aj špecifické podmienky z oblastí na severe Maďarska a juhovýchode Slovenska
Farba vína je zlatožltá a chuť je podfarbená jemnými tónmi šafranu a zázvoru.
Ľadové víno
Víno vyrobené z hroznových bobúľ, ktoré prešli mrazom ešte vo vinici sa inak nazýva aj ľadové. Výroba takéhoto vína je všeobecne dosť náročná, vyžaduje totiž zber hrozna vo veľmi krátkom časovom limite, iba počas málo hodín hneď ráno po prvej mrazivej noci. Výsledkom je relatívne malá produkcia a k tomu náležite vysoká cena.
Najväčšími výrobcami ľadového vína sú Nemecko a Kanada a zvyčajne ho vyrábajú z hrozna odrody Rizling, Veltlínske zelené, Vidal, Cabernet Franc alebo aj zo Shirazu – odrody prvýkrát použitej v kanadskom Ontáriu.